poniedziałek, 2 maja 2016

296. Milenkowe Czytanie Marianna Oklejak CUDA WIANKIDłuższy już czas zbieram się za opisanie tej książki i nadal nie jestem pewna, czy będę w stanie ująć w blogowym poście jej wyjątkowość. Bo Cudawianki autorstwa Marianny Oklejak są księgą wyjątkową. Książka została uhonorowana Nagrodą Literacką Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książka obrazkowa. Na jej stronach zaś ujęto polski folklor, to, z czego możemy być dumni i o czym powinniśmy pamiętać, co powinniśmy zachować dla kolejnych pokoleń.

Atutem książki Marianny Oklejak jest jej forma, idealna dla czytelników w każdym wieku. Bo jak najłatwiej ukazać dzieciom, czym jest folklor i dlaczego jest tak wyjątkowy? Oczywiście obrazkiem! To ilustracje najlepiej przemawiają do najmłodszych i doskonale obrazują to, co słowami czasem ciężko ująć. Dzięki księdze bogatej w duże, barwne ilustracje dziecko zrozumie, czy jest folklor. Czymś pięknym, niepowtarzalnym, unikatowym i wartym zachowania dla kolejnych pokoleń. Któż lepiej doceni piękno feerii barw na ludowych strojach, zawiłość wzorów na pisankach czy imponującą wielkość palm, jak nie dziecko właśnie?

Ilustracje uzupełniają tradycyjne wierszyki, a publikację wieńczą przypisy, gdzie wyjaśniono istotę przytoczonych zwyczajów ludowych. Księga ta zachwyci nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Cudwianki to publikacja, w której folklor i tradycje ludowe przenikają się z naszym światem, teraźniejszością. Być może przez to stają się bliższe, jeszcze bardziej nasze. Być może dzięki temu zrozumiemy, że w żadnym razie nie są reliktem przeszłości. I nie będą, póki im na to nie pozwolimy.

A dalej niech przemówią zdjęcia!
2 komentarze:

  1. Poczułam Twój zachwyt. Muszę mieć tę książkę w swojej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń