środa, 18 maja 2016

300. Milenkowe czytanie Anna Czerwińska-Rydel WIELKI KAROL I MAŁY LOLEK


Seria Czytam sobie jest odpowiednia dla dzieci w różnym wieku. Od bardzo prostych zdań w poziomie pierwszym po opowiadania z dużą czcionką w poziomie trzecim. Wielki Karol i mały Lolek, jedna z najnowszych propozycji w rzeczonym cyklu, reprezentuje poziom pierwszy i grupę Fakty. To grupa książeczek, w których dzieciaki mogą poznać prawdziwych ludzi i wydarzenia. Książeczka Anny Czerwińskiej-Rydel przedstawia nam historię Jana Pawła II, papieża oraz Lolka – chłopca, który lubił grać w piłkę, a potem interesował się teatrem i wędrówkami po górach.

Książeczka odznacza się łatwą i czytelną treścią. Zdania są zupełnie nieskomplikowane i proste aż do bólu, więc nawet malutkie dzieci nie powinny mieć problemu z ich zrozumieniem. Równocześnie czcionka jest duża i wyraźna, książeczka jest przeznaczona do nauki czytania na poziomie pierwszym i zdania w niej zawarte świetnie się przy tym sprawdzają. Na każdej stronie znajduje się również słowo wykorzystane w ćwiczeniu głoskowania. I w tym miejscu ta pozycja mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ nie jestem zwolenniczką nauki czytania przez głoskowanie.

Książeczka jest fajnym pomysłem, jeśli chcemy przybliżyć dziecku postać Jana Pawła II i pokazać, że on też kiedyś był małym chłopcem, a następnie stał się wielkim człowiekiem. Ilustracje zawarte w tej pozycji są autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło.Są one równie proste i czytelne jak treść, w niektórych miejscach stanowią jakby kolaż ze zdjęciami zabytków i obiektów.

To było nasze pierwsze spotkanie z książeczkami z poziomu pierwszego i już wiem, że nie są one dla nas odpowiednie, dlatego skupimy się na poziomie drugim, gdzie znajdują się nieco bardziej złożone zdania oraz ćwiczenia sylabizowania. Z kolei tę pozycję polecam rodzicom, którzy chcą uczyć dziecko czytania poprzez głoskowanie. Proste słowa, jakie wybrano w tej pozycji, z pewnością w tym pomogą. 

Na koniec kilka zdjęć z książeczki: 


3 komentarze:

 1. Widzę, że książeczka ma dużą wartość edukacyjną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można dziecku opowiedzieć historię Lolka a także wyjaśnić trudne słówka. Tylko to głoskowanie u mnie na nie, ale wiem, że niektórzy rodzice wolą :)

   Usuń
 2. Książeczka zapowiada się świetnie. Muszę zapolować na nią. :)

  OdpowiedzUsuń