wtorek, 10 czerwca 2014

132. Hanna Cygler DWIE GŁOWY ANIOŁA - recenzja przedpremierowa


Nie minął jeszcze miesiąc, jak przeczytałam Głowę Anioła i poznałam bohaterów Hanny Cygler: Julię, Aleksa i ich przyjaciół. Z radością powitałam fakt, że Dom Wydawniczy Rebis tak szybko wznowił kontynuację ich przygód pod tytułem Dwie głowy anioła....

Minęło kilka lat od momentu, gdy Julia podjęła się renowacji zabytkowego pałacu, poznała Aleksa i zakochała się w nim. W ich życiu wiele się zmieniło: wzięli ślub, na świat przyszła dwójka dzieci. Jedno pozostało jednak bez zmian: Julia nadal jest zapracowaną panią architekt, która żyje na walizkach i nie ma czasu dla swojej rodziny. Coraz mocniej sfrustrowany tym Aleks odwiedza wraz z dziećmi rodzinne okolice żony. Niespodziewanie otrzymuje propozycję pracy u nowego inwestora , który uprawia tajemniczą roślinę: herbarię. Julia nie jest zachwycona, niemniej Aleks bardzo ceni sobie współpracę z nowym przyjacielem. Sielanka kończy się, gdy dochodzi do morderstwa...

Po lekturze kolejnej powieści Hanny Cygler wiem już, że stworzę z autorką udany zespół. Ona pisze takie książki, jakie ja lubię czytać. Ja czytam takie książki, jakie ona lubi pisać. Układ idealny, czyż nie?

To był taki maleńki żarcik na początek recenzji, jednak jest w nim wiele prawdy. Już podczas lektury Głowy Anioła zauważyłam, że Hanna Cygler z powodzeniem miesza w swoich książkach gatunki, tworząc pasjonującą historię. Bardzo lubię, gdy obyczajowość zazębia się z wątkiem kryminalnym, zahaczając o odrobinkę miłości i okraszając wszystko tajemnicą z przeszłości. Śmiało można rzec, taki tygielek z wszystkim. A ja takie tygielki właśnie bardzo lubię, więc tym bardziej ucieszyłam się, kiedy okazało się, że wydawca przewidział bardzo szybkie wznowienie przygód Julii i jej ukochanego.

Po lekturze Głowy Anioła spodziewałam się, że kontynuacja także mi się spodoba. Ale nie podejrzewałam, że w Dwóch głowach anioła autorka zawrze jeszcze więcej emocjonujących zwrotów akcji. Po raz kolejny postawiła swoich bohaterów przed pełną niebezpieczeństw zagadką kryminalną. Równocześnie nie oszczędzała ich prywatnego i zawodowego życia. Zarówno Aleks jak i Julia będą musieli raz jeszcze zmierzyć się z przeszłością. W jaki sposób? Tego czytelnicy dowiedzą się z kart powieści Hanny Cygler!

W Dwóch głowach anioła spotkamy także innych bohaterów znanych nam z pierwszej części. Autorka przybliża nam ich losy, przypominając, że jej książki nie są historiami jednego bohatera. Hanna Cygler daje nam możliwość bliższego zapoznania z postaciami, które pozornie są aktorami drugiego planu, ale ich wkład w fabułę powieści jest uzasadniony i ma duże znaczenie. Ukazują nam szerszą perspektywę akcji, dzięki czemu książka staje się o wiele głębsza i ciekawsza.

Osoby, które nie czytały Głowy Anioła, nie muszą się martwić. Kontynuację powieści można spokojnie czytać jako osobną historię. Autorka zadbała, by wszystkie ważne detale zostały przybliżone i ułatwiły tym samym odbiór książki czytelnikom, którzy nie mieli w swoich dłoniach "Głowy". Ja ze swojej strony polecam, by zapoznać się z wcześniejszymi losami Julii i Aleksa. O ile nie mają one szczególnego związku z akcją kontynuacji, to już z charakterkami tej ciekawej pary i ich wzajemnymi relacjami jak najbardziej...

Podsumowując: Dwie głowy anioła to wysoce emocjonująca powieść, która trzyma w napięciu do samego końca. Nie tylko wątkiem kryminalnym i wszechobecnymi tajemnicami, ale także życiem osobistym swoich bohaterów. Autorka w bardzo sprawny i przemyślany sposób kreśli ich losy, sprawiając, że czytelnik na moment porzuca swoje własne życie i zagłębia się w świecie książki!

Za możliwość przeczytania dziękuję: 8 komentarzy:

 1. nazwisko autorki jest mi znane, ale tych książek nie miałam przyjemności czytać, niestety, nie da się przeczytać wszystkiego, już nawet nie próbuję

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety po nie najlepszych doświadczeniach z polską literaturą, raczej ją omijam (z przerwą na pewne wyjątki). Ale wiem, że powieść obyczajowa może być świetna, dlatego nie zamierzam stawiać na tej powieści (i jej poprzedniej części, chyba od tego trzeba by mi zacząć) krzyżyka bez zaznajomienia się z treścią, może kiedyś się uda po nią sięgnąć :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie powieści, chętnie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię zbytnio polskich autorek, a i ta książka mnie nie pociąga, raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Autorka jest dość popularna w blogosferze. Dobrze,że szybko wznowili kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam emocjonujące powieści, a z twórczością pani Cygler chcę zapoznać się od dawna, więc muszę nadrobić zaległości czytelnicze. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam pierwszej części, ale recenzją drugiej mnie zachęciłaś tak, że po prostu muszę, muszę, muszę przeczytać :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecam trylogię, która opisuje losy Zosi Knyszewskiej. Wprawdzie nie zawiera ona wątków kryminalnych, ale w ciekawy sposób ukazuje ludzkie uczucia i dramaty. Hanna Cygler ma wyjątkowy talent do pisania książek łączących w sobie cechy różnych gatunkow literackich. Jej twórczość idealnie wpisuje się w moje oczekiwania.

  Po raz pierwszy z Julią Sarnowską-Cassini zetknęłam się 6 lat temu w powieści "Dwie głowy anioła". Wątek kryminalny sprawił, że powieść przeczytałam jednym tchem. Kilka dni temu odłożyłam na półkę "Głowę anioła". Długo poszukiwałam pierwszej części poświęconej losom utalentowanej pani architekt, niestety, nie potrafiłam jej namierzyć. Później o niej zapomniałam. Cieszę się, że Rebis zdecydował się na wznowienie tej powieści, ponieważ mogłam spędzić popołudnie, oddając się miłej lekturze:)

  OdpowiedzUsuń