niedziela, 11 sierpnia 2013

41. Film EFEKT MOTYLA

Któż z nas nie chciałby mieć możliwości, by cofnąć się w czasie i nie naprawić pewnych błędów, nie zrobić czegoś inaczej? Czy jednak wiemy, jak po "naprawieniu" przeszłości - potoczyłaby się nasza przyszłość?
Czy gdybyśmy wstali z łóżka pięć minut później lub zjedli na śniadanie coś innego - nasz dzień wyglądałby zupełnie inaczej?

Odpowiedzią na te pytania jest film Efekt Motyla z Ashtonem Kutcherem.

Evan Treborn miał trudne dzieciństwo, jednak wyparł z pamięci wszystkie wspomnienia. Wiele lat później Evan czyta swój dziennik, który polecił mu pisać jego psychiatra. To z kart pamiętnika dowiaduje się o wielu przykrych rzeczach, które chciałby zapomnieć. Postanawia wrócić do miasteczka, w którym mieszkał jako dziecko i oswoić się z przeszłością. Wkrótce po rozmowie z nim jego przyjaciółka z dzieciństwa popełnia samobójstwo. Evan jest pełen winy. Ponieważ za pomocą dziennika ( i dziwnego stanu podobnego do hipnozy?) potrafi cofnąć się w czasie, postanawia wrócić do przeszłości i tak pokierować wydarzeniami, by ocalić dziewczynkę. Po powrocie do teraźniejszości stwierdza jednak, że ratując jedną osobę, zniszczył życie innej... Evan wielokrotnie cofając się w przeszłość szuka złotego środka, aby jego przyjaciele z dzieciństwa byli szczęśliwi...

Film, który ukazuje nam jak wielki wpływ na przebieg naszego życia może mieć jedna decyzja, jeden krok lub jedno słowo. Warto się zastanowić nad przesłaniem, które niesie, gdyż my w przeciwieństwie do głównego bohatera nie mamy możliwości powrotu i ingerowania w przeszłość.

Film nie zasługuje na miano arcydzieła, mimo to przyjemnie się go ogląda i zmusza nas do pewnych refleksji...


filmweb.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz