czwartek, 1 sierpnia 2013

36.Christopher W.Gortner OSTATNIA KRÓLOWA

Lubię biografie. Szczególnie kobiece. A im barwniejsze - tym lepiej. Wśród przeczytanych przeze mnie książek są biografie cesarzowych i królowych: min. królowej Elżbiety I. Właśnie dołączyła do nich królowa Joanna I Kastylijska zwana Joanną Szaloną.

Joanna była córką hiszpańskiej pary: Izabeli i Ferdynanda. Od najwcześniejszego dzieciństwa obserwowała, jak jej silna matka buduje potęgę Hiszpanii. Wpajane miała, że dobro królestwa jest najważniejsze i że zawsze powinna mieć to na względzie. Wydana za mąż za Filipa I Pięknego aby umocnić pozycję Kastylii, pokochała swojego męża głębokim uczuciem, które z biegiem lat przerodziło się w strach i nienawiść. W wyniku śmierci w rodzinie stała się główną pretendentką do hiszpańskiego tronu, z czym nie mógł pogodzić się jej ambitny mąż. Z powodu wybuchowego temperamentu uznawana była za szaloną, co wykorzystano aby uwięzić ją do końca życia... Nigdy nie oddała jednak korony Hiszpanii.

Takie są fakty. Mam nadzieję że nic nie pomieszałam.

A książka?
Bardzo podobała mi się ta historia opowiedziana w pierwszej osobie i odsłaniająca  uczucia tej niezwykłej i barwnej postaci. Autor zastrzega, że jest to literacka fikcja podparta historycznymi faktami, gdyż z życia Joanny Szalonej zachowało się niewiele zapisków. Obraz królowej, który stworzył to wynik wieloletnich badań na jej temat. Historia ta została barwnie i ciekawie opisana. Zaczytując się obyczajową powieścią o kobiecie, która kocha, jest kochaną, nienawidzi, jest nienawidzoną, rodzi dzieci, choruje, walczy, spiskuje... poznajemy równocześnie historię Hiszpanii i Europy.

Naprawdę interesująca książka!

Moja ocena 9/10

lubimyczytac.pl

1 komentarz:

  1. Miałam pytać, czy biografia jest fabularyzowana, ale już znalazłam odpowiedź. Zainteresowałaś mnie :-)

    OdpowiedzUsuń