sobota, 3 października 2015

255. Milenkowe Czytanie: Maks uczy się na błędach

Każdemu z nas zdarza się popełniać błędy. Najważniejsze, by wyciągać z nich odpowiednie wnioski i uczyć się postępować właściwie.  Jak sympatyczne hipopotamy z opowieści Katarzyny Zychli. 

 Maks jest małym i sympatycznym hipopotamem. Razem z siostrzyczką, Zuzią, rodzicami i grupą przyjaciół mieszka w Turkusowej Dolinie. Przygody Maksa i jego przyjaciół możemy poznać za sprawą serii "Świat Maksa" oraz jej kontynuacji pod tytułem "Świat Maksa i Zuzi". To aż dwanaście kolorowych książeczek z krótkimi opowiadaniami. 

Maks uczy się na błędach to trzy ciepłe i sympatyczne historyjki, w których tytułowy hipopotam przeżywa interesujące przygody i uczy się wyciągać wnioski z podejmowanych decyzji i popełnianych błędów. Niektóre przygody Maksa są zaledwie zabawne, inne wręcz niebezpieczne. Na ich przykładzie możemy wyjaśnić maluszkom z jakimi konsekwencjami może wiązać się nieposłuszeństwo, kłamstwo lub nieuwaga. Naturalnie wszystkie historyjki kończą się pomyślnie, a Maks jak przystało na mądrego zwierzaka potrafi przyznać się do błędu i obiecuje, że następnym razem zachowa się zupełnie inaczej.
Dopełnieniem opowieści są wesołe i wielobarwne ilustracje autorstwa Agnieszki Filipowskiej, a w treść wpleciono słówka we wszystkich kolorach tęczy. Skutecznie przyciągają spojrzenie dziecka, a jaka jest ich rola? Myślę, że podkreślają ważniejsze przekazy, a przy okazji zachęcają rodziców do wyjaśnienia dziecku trudniejszych i bardziej skomplikowanych pojęć.


 Wybierając książeczki dla Milenki zazwyczaj kieruję się tym, by książeczka niosła jakieś mądre i wartościowe przesłanie, była barwna, optymistyczna i zachęcała do czytania. Ważne dla nas są także duże literki, ponieważ Milci świetnie idzie czytanie i za jakiś czas pewnie będzie sobie czytać już sama. Ale równie ważne jest dla mnie wrażenie, jakie książka zrobi na moim dziecku, bądź co bądź są to lektury dla niej i to ona powinna czerpać z nich radość. Często jest tak, że Milenka długo nie umie się przekonać do nowych książeczek, woli swoich "starych" przyjaciół, jak Masza, Doktor Dośka i Calineczka. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ Maks i Zuzia od razu podbili jej serduszko, już po pierwszym czytaniu zapałała do nich wielką sympatią i często prosi, aby dać jej właśnie Maksa i Zuzię. Sympatyczne hipopotamy prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej i trzeba będzie zakupić wcześniejsze odsłony serii :)


ISBN: 978-83-7915-269-8
Format: 165x220 mm
Objętość: 40 str.
Oprawa: miękka szyta
Pierwsze wydanie: 2015

2 komentarze:

  1. I takie książeczki warto polecać właśnie rodzicom :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię książeczki o Maksie, mam dwie lub trzy, ale chciałabym zebrać wszystkie. Nie wiem, czy widziałaś, ale wydawnictwo teraz wydało dwie kartonowe.
    M.

    OdpowiedzUsuń