czwartek, 12 września 2013

50. Indu Sundaresan DWUDZIESTA ŻONA

Jak to jest: pragnąć przez kilkadziesiąt lat wymarzonego, a równocześnie nieosiągalnego mężczyzny? Poddać się czyjejś woli i wejść w zaaranżowane małżeństwo, bez miłości, czułości czy nawet szacunku? A w skrytości serca zawsze kochać, marzyć i ... czekać?

Odpowiedzi na te pytania kryje Dwudziesta żona, książka będąca próbą odtworzenia losów jednej z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych indyjskich cesarzowych: Nur Jahan. Ta niezwykle odważna i inteligentna kobieta będąca dwudziestą żoną cesarza Dżahangira potrafiła znacząco wpłynąć na rządy swego męża i odcisnąć swoje piętno na historii dynastii Mogołów.

Ośmioletnia Mihrunissa, nad wiek dojrzała i inteligentna piękna dziewczynka o szafirowych oczach, zauważa w pałacu cesarza jego syna, księcia Sulima. Od tego momentu jej myśli zajmuje to, że chce zostać jego żoną. Miłość do następcy tronu towarzyszy jej przez wiele lat: nawet gdy zgodnie z wolą ojca i cesarza, zostaje poślubiona dowódcy wojskowemu i żyje z daleka od cesarskiego dworu. Spełnienie miłości do przyszłego cesarza Indii stanie się dla Mihrunissy ciężką i długą drogą, pełną wyrzeczeń i bólu.

Dwudziesta żona jest nie tylko znakomicie napisaną historią miłosną, która ciągnie się przez długie długie lata. Jest także znakomitą lekcją na temat Indii: historii i tradycji. Towarzysząc tytułowej bohaterce, bierzemy udział w wydarzeniach, które miały kluczowy wpływ na historię dynastii Mogołów, równocześnie poznając niezwykły klimat tego kraju. Wędrując po kartach tej powieści mamy wrażenie, jakbyśmy zawędrowali do krainy baśni... bogate pałace, piękne ogrody z fontannami, piękne kobiety obsypane od stóp do głów kosztownościami... Na bazie historycznych faktów postała piękna i mądra opowieść o dzielnej kobiecie, która potrafiła zawalczyć o swoje marzenia i miłość.

Historia mówi, że Mihrunissa została dwudziestą i ostatnią żoną cesarza. Władca nigdy już się nie ożenił, darząc niezwykłym uczuciem żonę. Na temat ich miłości opowiedziano wiele legend. Ja chętnie sięgnę po kontynuację tej historii, by przekonać się, jak poradziła sobie Mihrunissa w cesasrkim haremie...

Moja ocena 9/10

lubimyczytac.pl

2 komentarze:

  1. "Jak to jest: pragnąć przez kilkadziesiąt lat wymarzonego, a równocześnie nieosiągalnego mężczyzny?"

    Jak to jest? Bardzo ciężko czasami...

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam parę lat temu. Fajna powieść. Posiadam drugą część, ale jeszcze się z nią nie zaznajomiłam :)

    OdpowiedzUsuń