niedziela, 18 stycznia 2015

190. Milenkowe Czytanie: KRÓLOWA ŚNIEGU Hans Christian Andersen

Istnieją baśnie z dzieciństwa, których się nie zapomina. Dla mnie taką baśnią na zawsze pozostanie Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena. 


Historii Kaja i Gerdy nikomu przedstawiać nie trzeba. Niezwykła baśń Hansa Christiana Andersena opowiada o chłopcu, w którego sercu utkwił kawałek szkła z diabelskiego zwierciadła. Jego najbliższa przyjaciółka przebyła długą drogę i przeżyła niebezpieczne przygody, by uwolnić Kaja spod wpływu Królowej Śniegu. Pełna czaru opowieść o miłości i przywiązaniu, o dziecięcej niewinności i sile przyjaźni. W śnieżnej, bajkowej scenerii, która za sprawą daru słowa najsłynniejszego bodajże duńskiego pisarza jak malowana staje przed naszymi oczyma, rozgrywa się jedna z najpiękniejszych baśni świata. Kochają ją dzieci, nie zapominają o niej dorośli. Bo baśnie Andersena są na tyle uniwersalne, że podobają się w każdym wieku i odsłaniają przed nami różne przesłania. Dla dzieci są magiczną opowieścią, dorosłych wzruszają, przywodząc na myśl chwile dzieciństwa. 

Królowa Śniegu jest jedną z najsłynniejszych baśni pióra Hansa Christiana Andersena i doczekała się licznych przekładów i wydań. Nakładem Wydawnictwa M ukazała się wyjątkowa odsłona tej opowieści. Ilustrowana jest ona pięknymi rysunkami Vladyslava Yerko, ukraińskiego artysty, który tworzył ilustrację między innymi do Podróży Guliwera, Alicji w Krainie Czarów, czy książek Paulo Coelho. Za ilustracje do Królowej Śniegu otrzymał on zresztą prestiżową nagrodę, czemu trudno się dziwić, wpatrując się w pełne kolorów, duże obrazki. Każdy z  nich wydaje się być magicznymi drzwiami, które przenoszą czytelnika w świat baśni. Ilustracje Yerko są przepełnione barwą i detalami. Patrząc na nie, zwraca się uwagę na misterny wzorek na kafelkach i romantycznie wywinięte rzęsy lalki. Wszystko jest starannie dopracowane, piękne i takie ... bajkowe. Wprost idealne dla opowieści Andersena! Zresztą zobaczcie sami na filmiku przygotowanym przez wydawnictwo!To wydanie Królowej Śniegu jest naprawdę piękne i eleganckie, przez co książka ta doskonale nadaje się na prezent. Co tu dużo mówić: ta księga po prostu wzbudza zachwyt. Duży format, twarda i solidna lakierowana oprawa oraz dodatkowo obwoluta. Ta ostatnia według mnie jest zbędna, przeszkadza podczas czytania, Milenka raz dwa się jej pozbyła. Kolorowe ilustracje o słusznym rozmiarze przyciągają dziecięce oczka i ... podobają się nawet bardziej niż sama baśń. Cóż, Hans Christian Andersen musi pogodzić się z tym, że jego baśń dla trzylatki jest za długa. Można ją jednak podczytywać po trochu, rozdziałami... chyba że tak jak w naszym przypadku... dziecko zaśnie, a mama z szeroko otwartymi ustami pochłonie jedną z ulubionych baśni z dzieciństwa...

Baśnie Andersena różnią się od innych baśni, trzeba o tym pamiętać. Więcej w nich życia, typowo ludzkich zachowań, choć zdarzają się piękne królewny i syrenki, niejednokrotnie opowieści o nich zaprawione są nutką goryczy. Jak życie. Dlatego dzieła Andersena doskonale sprawdzą się w przypadku troszkę starszych dzieci, które lepiej pojmą mądrości w nich zawarte. Język opowieści również nie należy do najłatwiejszych, taka uroda baśni Andersena. Niemniej Królową Śniegu z ilustracjami Yerko warto po prostu mieć. Nie wiem, jak Wy, ale kiedy ja widzę tak pięknie i starannie wydane książki, czuję, jak robi mi się ciepło w okolicach serca :)7 komentarzy:

 1. Historia wszystkim znana, a wydanie - bardzo ładne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł na prezent. Chyba kupię te wydanie dla mojego chrześniaka. Bardzo lubię Baśnie Andersena..

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę baśń i wszelkie adaptacje filmowe i bajkowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna okładka, chociaż muszę się przyznać, że Królowa Śniegu nie była moją ulubioną baśnią. Bardziej lubiłam słuchać o Babie Jadze..

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiałam za dziecka tę baśń :) Muszę ją sobie kupić i przypomnieć magiczną treść :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Baśnie są wspaniałe. Z chęcią do nich powracam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam baśnie pana Andersena :) mam nadzieję, że moje dzieci też je polubią :)

  OdpowiedzUsuń