środa, 22 lipca 2015

239. I. Chodorek, P. Chodorek, A. Trojanowska PRZEZNACZENIE ZNAJDZIE DROGĘ

Po raz trzeci - i niestety ostatni - zajrzałam do Pogodnej i spędziłam czas z doktorem Wojtkiem, jego rodziną, przyjaciółmi i zwierzętami. Nie zabrakło wzruszeń, barwnych przygód i sielskiego klimatu, który tak polubiłam w tej trylogii. 

Dla przypomnienia napiszę, że w poprzednich dwóch częściach życie młodego weterynarza Wojtka zostało przewrócone do góry nogami. Kiedy rodzice zginęli w wypadku samochodowym, chłopak musiał gwałtownie wydorośleć, wziąć odpowiedzialność za swoje życie, a także poniekąd za życie dorastającego brata. Wojtek postanowił kontynuować dzieło rodziców i prowadzić klinikę weterynaryjną w Pogodnej. Życie zawodowe młodego człowieka stało się źródłem różnych perypetii, czasami zabawnych czasami doprowadzających do łez. Nie mniej ciekawie działo się również w życiu osobistym Wojtka, kiedy poznał uroczą dziewczyną. Smaczku tej optymistycznej, ale również bardzo życiowej historii, dodaje tajemnica starego manuskryptu, która wiedzie Wojtka i jego dziewczynę Agę do dalekiej Hiszpanii. W ostatniej części cyklu para kontynuuje badania nad starym dziennikiem, jak również w wyniku niezwykłych wydarzeń dokonuje w życiu bardzo ważnych zmian. 

Kto raz odwiedził Pogodną i zasmakował w przygodach miejscowego weterynarza, tego z pewnością nie trzeba do kontynuacji lektury namawiać. Autorzy powieści Nieczynne do odwołania oraz Hiszpańskiego kota wykreowali swoją historię w ten sposób, by nie zdradzić przed czytelnikiem zbyt wiele w poszczególnych częściach. Dwa pierwsze tomy intrygowały, pobudzały ciekawość, ale pozostawiały w rezerwie intrygujące tajemnice i wątki. Trzeci tom stanowi kulminację całej trylogii, nie tylko pod względem wyjaśnionych zagadek, ale również drogi życiowej, którą po dłuższym czasie odnajdują bohaterowie...

Przy okazji lektury powieści Przeznaczenie znajdzie drogę pojawiło się u mnie spostrzeżenie, że tak naprawdę każdy tom trylogii autorstwa małżeństwa Chodorków i Anuli Trojanowskiej jest inny. Pierwszy obfitował w wydarzenia z codziennego życia Wojtka, zarówno prywatnego jak i zawodowego. Drugi został zdominowany przez hiszpańskie nastroje, ponieważ znaczna część akcji opierała się na poszukiwaniach prowadzonych przez bohaterów w tym pięknym kraju. Trzecia część nawiązuje do tajemniczego manuskryptu, wyjaśnia wiele zagadek, ale przede wszystkim opowiada o rozterkach bohaterów i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Tego tytułowego przeznaczenia, można powiedzieć. 

Wszystkie trzy części łączy niezwykły klimat, lekkie pióro i liczne nawiązania do pracy, jaką na co dzień wykonują lekarze weterynarii. Sprawnie wplecione w fabułę anegdoty z pewnością stanowią część zawodowego dorobku autorów. To sprawia, że obojętnie obok tej książki nie przejdą miłośnicy zwierząt. W moim osobistym odczuciu Przeznaczenie znajdzie drogę jest najlepszą i najciekawszą częścią trylogii, pochłonęłam je bardzo szybko, nie mogąc doczekać się rozwiązania życiowych zawirowań bohaterów. Pozostał smutek, że to już koniec tej historii...(A może autorzy nas zaskoczą?)

dziękuję: 


5 komentarzy:

 1. Słyszałam o tych książkach i juz od dawna mam na nie ochotę. Tym bardziej, że to typowe obyczajowki, które uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo życiowa historia. Ale nie czytałam jeszcze pierwszej części, więc może najpierw zacznę od niej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już czeka na mojej półce. Niebawem się za nią zabieram.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nie wiem, raz jestem zainteresowana tą serią, innym razem nie. Może w końcu się na coś zdecyduję, tym bardziej, że dostępne są już trzy części.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam na konkurs niespodziankę z okazji roku istnienia bloga http://artemis-shelf.blogspot.com/2015/07/konkurs-niespodzianka-wasny-fanpage.html :)

  OdpowiedzUsuń