piątek, 24 maja 2013

15. Corinne Hofmann BIAŁA MASAJKA

Kilka tygodni temu obejrzałam Białą Masajkę w telewizji i film uczynił na mnie bardzo fajne wrażenie. Oczywiście wiedziałam, że jest to ekranizacja książki o tym samym tytule, do tego biografii, więc od razu rozpoczęłam intensywne poszukiwanie lektury. Ponieważ chciałam poznać także dalsze losy bohaterki, zaopatrzyłam się od razy w trzy części tej serii: Białą Masajkę, Żegnaj Afryko, oraz Moja afrykańska miłość.

Jest to historia Szwajcarki, Corinne która podczas urlopu w Kenii poznaje wojownika Samburu i zakochuje się w nim. Pomimo różnić językowych i kulturowych, wielu przeciwności losu, problemów zdrowotnych i urzędowych młoda kobieta rzuca na szalę całe swoje dotychczasowe życie: rozstaje się z narzeczonym, sprzedaje biznes w rodzinnym kraju, zostawia rodzinę i przenosi się do Afryki, aby budować życie i rodzinę z ukochanym Lketingą. Zostaje jego żoną, rodzi mu córkę i próbuje żyć w bardzo prymitywnych warunkach. Niestety okazuje się, że jej mąż jest obsesyjnie zazdrosny i kobieta musi uciekać razem z małym dzieckiem do ojczyzny.

Pierwsze rozdziały książki bardzo mnie rozczarowały. Wszystko było opisane chaotycznie, pełne niedociągnięć. Starałam się jednak pamiętać, że są to wspomnienia opisane przez zwykłą kobietę, nie pisarskie dzieło. Z upływem czasu jednak znać, że autorka nabrała wprawy, gdyż opisywanie idzie jej coraz lepiej.

Historia jest bardzo ciekawa, wręcz wciągająca. Książka jest o wiele rozleglejsza niż film, więc serdecznie polecam przeczytanie tym, którzy oglądali ekranizację, dowiedzą się z pewnością wielu ciekawych szczegółów.

Moja ocena 8/10

merlin.pl4 komentarze:

 1. Oglądałam już nawet dwukrotnie ten film, widziałam wywiad z pierwowzorem, czyli kobietą, która przeżyła tę historię i nadal jej współczuję, że tak trudna okazała się miłość z powodu różnic kulturowych...

  OdpowiedzUsuń
 2. p.s. Pestkę przeczytałam wiele lat temu, ostatnio znów był film. Niesamowicie wzruszający, ale bardzo smutny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie film tez rozczarowal ale ksiazke przeczytalam jednym tchem oj musze sie zaopatrzyc w nastepne czesci bo jestem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A mozemy poprosic o recenzje 2 i 3czesci bo jestem ich bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń