środa, 17 kwietnia 2013

9. Iny Lorentz CÓRY GRZECHU

Córy grzechu to kolejna powieść niemieckiego małżeństwa, piszącego pod pseudonimem Iny Lorentz. Czytelnicy z Onetu pamiętają być może jak recenzowałam pierwsza część serii pt. Nierządnica. Obecnie opisywana książka jest kolejną - dla mnie piątą - kontynuacją przygód bohaterów Nierządnicy. 

Dla przypomnienia: bohaterką pierwszej części serii jest Maria, córka bogatego kupca z Konstancji  która w wyniku intrygi swojego przyszłego męża, zostaje uznana za ladacznicę, pobita i wygnana z miasta. Uratowana przez nierządnice przyłącza się do ich taboru i rozpoczyna życie prostytutki. Kolejne części serii to dalsze losy Marii, która została zrehabilitowana przez cesarza i wiedzie życie jako kasztelanka. Oczywiście książki pełne są barwnych choć tragicznych przygód młodej kobiety. Czytając wszystkie części po kolei poznajemy losy rodziny Marii i jej przyjaciół. Wszystkie powieści są utrzymane w tej samej tonacji powieści obyczajowo - historycznych. Wydarzenia historyczne są bardzo szczegółowo zobrazowane dzięki czemu przybywa nam troszkę wiedzy z zakresu historii Europy i Niemiec.

Głównym bohaterem Cór Grzechu jest młody syn Marii, Falko Adler, nieco zapalczywy, ale bardzo odważny rycerz. Otrzymuje on od biskupa ważną misję: ma eskortować do Rzymu nową przeoryszę. Szybko okazuje się, ze przeorysza jest młoda i piękna kobieta, która wzbudza w młodym człowieku gorące uczucie. Co prawda początkowo młodzi opierają się pokusie, jednak w Rzymie Falko poznaje piękną Franceskę - córkę zapalczywego wroga króla Niemiec. Aby zapobiec zdradzie zadurzonego w Rzymiance chłopaka przeorysza poświęca niemal wszystko...

Ciężko opisać w kilku słowach fabułę tak wielowątkowej i długiej powieści. Ze swojej strony gwarantuję, że historia jest wciągająca i bardzo przyjemnie się czyta. Szczególnie powinna spodobać się tym, którzy najpierw sięgną po wcześniejsze losy Marii. Według mnie ta część jest jedną z lepszych. Bardzo dokładna. Stymulująca wyobraźnie. A równocześnie bardzo prawdziwa.

Dość sporo miejsca poświęcili autorzy kwestii braku wstrzemięźliwości seksualnej  u osób duchownych. Poruszony został także temat dzieci rodzonych za murami kościołów i klasztorów przez osoby, które poświęcane przez rodzinę służbie Bogu wbrew swej woli, nie potrafiły wyrzec się swojej cielesności.
Tytuł Córy Grzechu  - bardzo trafiony, pod wieloma względami.

Moja ocena 9/10

merlin.pl5 komentarzy:

 1. Mam, czeka w kolejce, bo pierwszeństwo mają te z biblioteki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Już na Onecie mnie tym zaintrygowałaś, więc jak skończę swoją listę, to kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam wcześniejsze 4 części i nawet nie wiedziałam, że jest jeszcze 5:) Na pewno przeczytam, bo poprzednie bardzo mnie wciągnęły.

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba muszę się udać do biblioteki i sprawdzić czy nie mają, bo mnie zaintrygowałaś

  OdpowiedzUsuń
 5. ja jakoś nie lubiłam tych książek :)

  OdpowiedzUsuń