wtorek, 21 czerwca 2016

308. Milenkowe czytanie GDZIE JEST DORY? ZŁOTA KSIĘGA

Gdzie jest Nemo? - zadawaliśmy sobie pytanie przed kilkoma laty. Tym razem sympatycznego błazenka łatwo namierzyć, zniknęła za to jego przyjaciółka, Dory...


Na ekrany kin właśnie wszedł film animowany pt. Gdzie jest Dory?. Zbieżność tytułów nie jest dziełem przypadku, to kolejna odsłona przygód sympatycznych rybek doskonale nam znanych z obrazu Gdzie jest Nemo?  Po szczęśliwym zakończeniu tamtej historii Nemo, Marlin i Dory wrócili na Wielką Rafę Koralową i wiedli spokojne, szczęśliwe życie. Mija niemal rok i Dory przypomina sobie o istnieniu instynktu, który pozwala zwierzętom odnaleźć drogę do domu. Rybka uświadamia sobie, że przecież ma rodzinę, odczuwa głęboką tęsknotę i wraz z przyjaciółmi wyrusza w daleką podróż do kalifornijskiego oceanarium. Wkrótce rybka przekonuje się, że odnalezienie rodziców wcale nie jest taką prostą sprawą. Na szczęście zawsze może liczyć na przyjaciół!

Moja córeczka przeżywa właśnie wielką miłość do rybek wszelkiej maści, łącznie z rybką mini mini, zatem wcale nie byłam zdziwiona, gdy z wypiekami na buzi wyrwała mi tę książkę z rąk. Zresztą ja również byłam nią oczarowana od pierwszej chwili, ponieważ ma barwną, pełną życia okładkę, aż ma się wrażenie, że rybki zaraz do nas wypłyną :) Na uwagę zasługuje również piękne wydanie Gdzie jest Dory? Złota księga, książka ma twardą okładkę, ale nie twardą-twardą, tylko twardą z miękkim wypełnieniem, dzięki czemu jest taka bardziej przyjazna. Trudno to wytłumaczyć, gdy nie trzyma się książki w dłoni, ale lubię ten typ okładek :)

Nie miałam przyjemności obejrzeć filmu, ale domyślam się że w książeczce zawarto cały jego przebieg, calutką przygodę Dory. I fantastycznie, że to zrobiono, gdyż dzieci takie jak Milenka nierzadko mają problemy, aby wysiedzieć w kinie cały seans, a dzięki książeczce również mogą poznać wesołą Dory i jej przyjaciół. Książka posiada dość dużą i wyraźną czcionkę, dzięki czemu większe dzieci mogą czytać samodzielnie. Aby podkreślić znaczenie niektórych zwrotów lub sytuacji, zapisano je pogrubioną i powiększoną czcionką. 

Opowieść o Dory jest pełna sytuacji humorystycznych, gdyż rybki co rusz pakują się w jakąś kabałę. A to uprowadzają wózek dziecięcy i przemieszczają się po oceanarium, a to prowadzą wielką ciężarówkę... Jak? Mogą liczyć na nowo poznanych, wspaniałych przyjaciół.Wszystkie przygody prowadzą jednak do chwili, gdy bohaterka znajduje swych rodziców, to naprawdę wzruszająca scena, która w niejednym dorosłym oku przywiedzie łezkę. Historia poszukiwań prowadzonych przez Dory to znakomite zobrazowanie, jak ważną wartością jest rodzina oraz przyjaźń. 

Jak pewnie łatwo się domyślić, książka jest barwna, radosna i optymistyczna. Na każdej stronie znajdują się wielkie ilustracje, które przyciągną uwagę dziecka. Gdzie jest Dory? Złota księga to tylko jeden z tytułów przygotowanych przez Egmont z okazji premiery filmu. Czytelnicy mogą kupić także książeczkę Gdzie jest Dory? Kocham ten film, jak też zeszyt i magazyn filmowy. 
 
2 komentarze:

  1. Cóż, już dawno za nami tego typu książeczki, ale bardzo miło wspominam sympatycznego błazenka imieniem Nemo oraz jego towarzyszy :) Jednak na film z przyjemnością bym się wybrała, oczywiście w towarzystwie mojej nastolatki ;).

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam cykl tych książeczek - są świetne! "Gdzie jest Nemo?" to bardzo ciekawa bajeczka, więc chętnie obejrzę także "Gdzie jest Dory?".

    OdpowiedzUsuń