wtorek, 7 czerwca 2016

306. Milenkowe Czytanie: Ewa Nowak KOT, KTÓRY ZGUBIŁ DOM

Przejmująca historia, która wydarzyła się naprawdę. W serii Poczytaj ze mną Kot, który zgubił dom i jego wzruszające przygody. 


Podczas dramatycznej przeprawy z Iraku do Europy pewna rodzina traci ukochanego kota. Przestraszony Kunkush wpada do wody i pomimo poszukiwań nie zostaje odnaleziony. Wydaje się, że już nigdy nie połączy się z ukochaną rodziną, ale na szczęście istnieją dobrzy ludzie, dzięki którym dochodzi do szczęśliwego finału. Kot, który zgubił dom to niezwykle wzruszająca historia stanowiąca część serii Poczytaj ze mną. To reportaż dla dzieci, który przekazuje najmłodszym informacje na temat prawdziwych wydarzeń.

Historia Kunkusha to jedna z najpiękniejszych opowieści dla dzieci, jakie przyszło mi czytać. Przyznaję, że podczas lektury płakałam, jak przysłowiowy bóbr. Wojenna zawierucha to straszny czas. Wiele mówi się o tym, jak z piekła uciekają ludzie, jednak zazwyczaj zapomina się o dramacie zwierząt, które pozostają na miejscu. Rodzina pięknego kota zabrała zwierzę ze sobą, co czyni tę opowieść doskonałym przykładem przyjaźni i więzi między człowiekiem a zwierzęciem, a równocześnie uczy dziecko, że trzeba być odpowiedzialnym za swych czworonogów.

Książeczka Ewy Nowak jest świetną pozycją dla przedszkolaków i nieco starszych dzieci, ale powinni przeczytać ją także dorośli. Ta historia jest niezwykle poruszająca, mądra i ciepła, pokazuje, że na świecie jest wielu dobrych ludzi, którzy nie wahają się pomagać. Duża wyraźna czcionka sprawia, że dzieci mogą tę książeczkę czytać samodzielnie. Na każdej stronie znajdują się bardzo ładne ilustracje autorstwa Adama Pękalskiego, które z pewnością zachęcą do książeczki młodsze dzieciaki. Przedstawiona odsłona serii Poczytaj ze mną ma za zadanie przybliżyć najmłodszym istotę reportażu oraz pokazać, czym charakteryzuje się taki gatunek literacki. Dzięki temu dziecko dowiaduje się, że światem literatury nie rządzi wyłącznie fikcja. 







4 komentarze:

  1. Słyszałam o tej historii. To świetny pomysł, aby poruszać takie tematy i uczyć dzieci odpowiedzialności za zwierzęta i wrażliwości na ich krzywdę.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sam raz dla mojej ośmioletniej siostrzenicy, która kocha koty i opowieści o nich.

    OdpowiedzUsuń